سبک وادوکای کاراته اهواز

وب سایت رسمی نمایندگی کاراته سبک وادوکای در استان خوزستان

سبک وادوکای کاراته اهواز

وب سایت رسمی نمایندگی کاراته سبک وادوکای در استان خوزستان

سبک وادوکای کاراته اهواز

وادوکای یکی از 4 سبک اصلی و مادر رشته کاراته است که نمایندگی سبک آن در استان خوزستان در خدمت سنسی شاکری.
Official website of Khouzestan Karate Wadokai
ターニング県空手公式サイト

طبقه بندی موضوعی

مکتب وادو کاراته

سه شنبه, ۱۹ شهریور ۱۳۹۲، ۰۵:۰۲ ب.ظ

وادوریو یا مکتب صلح و آرامش با گوجوریو فرق زیادی ندارد. این مکتب همان مکتب کاراته دو است که بودوکا-budoka-ی سنتی بوجود آورده (بودوکا یعنی کسی که بودو را عمل می کند و بودو یکی از هنرهای رزمی ژاپن است) و این هنر را هیرونوری اوتسوکا رونق بخشیده است. این هنر خیلی سبک ولی سریع است که با حمله و گریز سروکار داشته و به قدرت و زور اتکائی ندارد، کسی که این هنر را دنبال می کند عقیده دارد که اگر زور دو حریف در برابر هم قرار گیرد مسلماً آنکه زور و قدرت بیشتری دارد پیروز خواهد شد. بنابراین بهتر آنستکه بتوان از قدرت حریف بر علیه خودش بهره برداری نمود. در نتیجه مهارت اوتسوکا در جوجیتسو، روش (وادو) شامل چندین فن است که با آن فنون می توان حریف را پرتاب کرد و یا او را روی زمین در اختیار گرفت. این نوع فنون در کاراته نادرند. روش جوجیتسوی اوتسوکا می آموزد که چگونه بایستی در برابر حملات حریف حرکت کرده و جاخالی داد و در نتیجه قدرت خود او را در راه شکست خودش بکار گرفت. برای نمایش این تکنیک اوتسوکا حرکاتی را ابداع کرد که بنام کیهون کومیته(KihonKumite) نام نهاد. این حرکات شامل فنونی است که حملات و گریزهای پیچیده ای را در برابر حریف به اجرا در می آورد و همه آنها حملات و یا ضدحملات کوتاه و سریعی هستند که بسیار جالبند.

اجرای این ضربات بصورت شلاقی است بطوریکه ضربات با قدرت تمام پرتاب می شوند، ولی در هنگام برخورد به حریف تمام نیروی وارده به عقب کشیده می شود. (بدین ترتیب نیروی ضربه در یک نقطه از بدن حریف متمرکز شده و ایجاد جراحت شدید می کند). در مقایسه با سایر روشها حرکات این فنون خیلی سریع و کوتاهند و ضربات فاصله کوتاهتری را طی می کنند. از حرکات لگن خاصره برای ازدیاد قدرت استفاده می شود. این یکی از مشخصات بارز تکنیکهای (وادوریو) است.

در این مکتب هیچگونه تمرینات خاصی برای بدن سازی وجود ندارد و تنها وسیله ای که برای بدنسازی به کار می رود (گتا-geta) می باشد که شبیه چکمه های پر از وزنه سنگین می باشند. این چکمه ها را باید پوشید و با آن به تمرین ضرباتی که با پاها اجرا می شوند ادامه داد. این تمرینات موجب افزایش قدرت عضلات پاها می گردند.

کاتاهای مورد تمرین بر اساس تمرینات فوناکوشی شوتوکان (Funakoshi-Shotokan) شکل گرفته اند و این مکتب در واقع مکتب (وادو) را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار داده است. لیکن با این حال بسیاری از کاتاهای شوتوکان حذف شده و عجیب است که (اوتسوکا) خیلی از اسامی این کاتاها را عوض کرده و همان الفاظ چینی را به جای آنها مورد استفاده قرار داده است. و لذا می بینیم که کاتای (بی یان-beian kata) در شوتوکان در مکتب ریو بنام (پینان-Pinan) معروف شده است. همینطور کاتای (تکی) به (نای بانچی-naibanchi) و (کانگو-Kanko) به (کوشانکو-Kushanko) و (گانکاگو-gankaku) به (چینتو-Chinto) مبدل شدند. تغییرات دیگری هم انجام شدند که از جمله (سی یسبان-Seisban) از نام اصلی (بونگتسو-bungetsu) و (وانچو-Wancho) از نام اصلی (ان پی-enpi) و (پاسائی-Passai) از نام اصلی (باسائی دائی-bassaidai) بوجود آمدند.

بر اساس عقاید (اوتسوکا) در مورد (وادوریو) بعنوان یک روش خاص بدون در نظر گرفتن یک مجموعه ای از تکنیکها، این مکتب تا حد زیادی با رقابت سروکار پیدا کرده است. (اوتسوکا) یکی از پیشگامان ورزش کاراته بود (که آن هنر رزمی را از حالت یک مکتب سنتی آمادگی برای دفاع خارج کرده و بصورت یک ورزش قابل رقابت درآورد) او برای اولین بار در سال 1936 مسابقه ای را در این زمینه بنیان نهاد.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی